Uzun Sürüşler

Uzun Sürüşler

Tatil dönemlerinde uzun yolculukların keyfinizi bozmaması, neş’enizi kaçırmaması için işte size bazı öneriler…
Yavaş sürün ve uzun süre araç kullanmayın

Hızlı araç kullanmayın. Panik anlarındaki sürüş kontrolü açısından, hızlı araç kullanırken, yavaş kullanıma oranla çok daha zor durumlarda kalabilirsiniz. Örneğin 108 km/h hızda aracınız her saniyede 30 m gitmektedir. Hızın frenlemedeki etkisi de çok önemlidir. 90 km/h hızda giderken yaklaşık 100 m’ de durabilien bir taşıt, 120 km/h hızda 150 m’de durabilmektedir.
Mümkünse, bir defada en fazla 2 saat ya da 200 km‘den fazla sürmeyin. Gideceğiniz yol daha uzunsa, araya mutlaka yeterli dinlenme süreleri (yarım saat kadar) ekleyin.

Öğle sıcağında araç kullanmayın

Trafik kazaları en sık Temmuz ve Ağustos aylarında olmakta, sıcak havalar sürücülerin ruhsal yapısını olumsuz yönde etkilemekte ve kaza riskini artırmaktadır. Sıcak yaz günlerinde, özellikle 11.00 ile 15.00 arasında mümkünse trafiğe çıkmayın. Tatile çıkış günü olarak mümkünse trafiğin yoğun olmadığı hafta içi günlerini seçin. Pazar günü çıkmak zorunda kalırsanız, tatil dönüşü yapanlar ve piknikçilerin yarattığı yoğunluk nedeniyle, özellikle 16.00 ile 21.00 saatleri arasında çok dikkatli olun.
Yiyecek ve giyeceklerinize dikkat edin

Sıcakların etkisini minimum seviyeye indirmek için ağır yiyecekler yemeyin, vücut kimyasını dengede tutmak için bol su için. Ancak bunu sürüş sırasında yapmayın. Hafif giyecekler giyin. Keten giysiler, hatta şort ile direksiyon başına geçin. Ayağın, debriyaj, gaz ve fren gibi pedallara hakimiyetini engelleyen ve ayağı tutucu özelliği bulunmayan terlikler giymeyin. Onun yerine ayağı tam kavrayan, sportif bir ayakkabıyı tercih edin.
Aracınızın ses yalıtımına önem verin

Her insanın tahammül düzeyi farklı olmakla beraber, 70 db’ nin üzerindeki ortam gürültüsü genellikle insanları yormakta ve dikkatlerini dağıtmaktadır. Bunun altındaki gürültüler ise sadece yorucu olmaktadır. 100 km/h hızla giden bir otomobil, yaklaşık 70 db düzeyinde gürültü üretmektedir. Aracınızın ses yalıtımına önem verin. Örneğin kapı lastikleri yıpranmışsa değiştirin. Aracınızın bakım ve ayarlarının yapılmış olması da taşıt titreşim ve gürültülerinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Gürültü skalasının logaritmik olması nedeniyle, gürültü değerindeki her azalma çok önemlidir ve örneğin 5 db daha az gürültü, çok daha fazla sessizlik demektir.
Harita ve diğer dokümanlarınızı el altında düzenli tutun

Harita ve diğer dokümanlarınızı (örneğin trafik kontrolleri ile ilgili belgelerinizi) yakınınızda ve gerektiğinde hemen ulaşabileceğiniz biçimde düzenli tutun. Bunun için, içerisinde düzenli bölümleri olan bir dosya da kullanabilir, dosyayı da kapı ceplerinde veya koltukların arasındaki boşlukta bulundurabilirsiniz.

Sakız çiğneyin

Seviyorsanız, sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek sizi uyanık tutacaktır.

Sıkıcılıklardan kaçının

Sevdiğiniz hareketli bir şarkıyı defalarca dinlemek ruhunuzun gıdası olamaz. Hafif bir müzik ise yol gürültüsünde kaybolup gidecektir. Seyahatinizin sıkıcı ve zaman öldürücü olmaması için, banda kaydedilmiş bir kitabı veya yabancı dil kasetlerini dinleyebilirsiniz.

Market zincirlerinden alışveriş yapın

Market zincirlerinden alışveriş yaptığınızda aldatılmazsınız. Ayrıca, aldığınız malların problem çıkarması durumunda garanti kapsamında değiştirilmesi de daha kolay olacaktır